Tarım Danışmanlığı

Sevgili Ziraat Teknikeri Arkadaşlar ;
8/9/2006 tarihli ve 26283 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Yönetmeliği bünyesinde Ziraat Teknikerlerinede "Tekniker Tarım Danışmanı" olma hakkı kazandırılmıştır. Çeşitli Üniversite ve Derneklerce açılacak 3 haftalık Tarım Danışmanlığı Eğitimine katılarak Sertifika almaya hak kazanabilirsiniz.
Peki bu belge sizlere ne kazandıracak ?

Öncelikle bulunduğunuz bölgede ister serbest isterseniz herhangi bir Tarımsal Danışmanlık firmasında "Tekniker Tarım Danışmanı" olarak çalışabilirsiniz. Yada herhangi bir Tarımsal Üretim Kooperatiflerine Danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Ve bu hizmet karşılığı yaklaşık aylık kazancınız 1.200.- TL ile 2.500.- TL arasında olabilir. Ayrıca kariyer gelişmenizde buna bağlı olarak ilerleyecektir. Bütün bunların dışında Tarım Danışmanı ile çalışan üreticilere
15 Mart 2009 tarih, 14772 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla 225.- TL doğrudan destekleme verilecektir. Bu desteklemenin yarısını bile Tarım Danışmanı alsa yaklaşık 110.- TL eder. Bir Tarım Danışmanı yaklaşık 120 çiftçiye hizmet verebildiğine göre yıllık 13.200.- TL kazanç anlamına gelir.
Yukarıda kısaca bahsettiğim gibi "Tarım Danışmanlığı" ilerleyen günlerde popüler bir konuma gelecektir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen arkadaşlarımız benimle direkt temasa geçebilir.
Özellikle sizlerden rica edeceğim bir konuda Tarımsal Danışmanlık Eğitimi için kesinlikle Ziraat Mühendisleri Odasının düzenlediği kurslara katılmayın. Çünkü Ziraat Mühendisleri Odası maalesef Ziraat Teknikeri arkadaşlarımızı 2. sınıf vatandaş konumunda görerek bu kursları kesinlikle Ziraat Mühendisleriyle ortaklaşa vermemektedir. Sadece kazanç elde etmek amacıyla Teknikerler için ayrıca eğitim düzenleyerek kendilerine rant elde etmeye çalışmaktadırlar.
Teknikerler Birliği Ziraat Komisyonu ve Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği ortaklaşa "Tarım Danışmanlığı" eğitimleri başlamıştır. İlgilenen arkadaşlarımız yeni hizmete açtığımız www.ziraatteknikerleri.org   sitesinden gerekli bilgilere ulaşabilirler.
Saygılarımla..

Alp Arslan Kırkpınar
Teknikerler Birliği
Ziraat Komisyon Başkanı

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !